هنر و سیاست و اقتصاد در جنگ نرم ضد ایران؛ نمونه مطالعاتی: هالیوود(2016 – 1979)

نوع مقاله : مقاله علمی پژوهشی

نویسندگان

1 استاد دانشگاه معارف، بیروت، لبنان

2 دانشجوی دکتری علوم ارتباطات- دانشگاه معارف، بیروت لبنان

چکیده

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 و به ویژه بعد از فروپاشی اردوگاه اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری اسلامی ایران به دشمن اصلی ایالات متحده در منطقه­ی خاورمیانه تبدیل شد. از آنجا که سکانداران کاخ سفید به این باور رسیده­اند که دوره­ی تاثیر گذاری و ایجاد تغییرات مورد نظر از طریق إعمال پارامترهای سخت اقتصادی یا نظامی سنتی به سر آمده است، از همین رو به بهره گیری از آنچه جوزف نای آن را "قدرت نرم" نامید و در دو دهه­ی گذشته به گفتمانی اساسی در محافل فکری تبدیل شده است روی آوردند. در واقع ایالات متحده­ی آمریکا ستون فقرات جنگ نرم خود را بر محور تخریب چهره­ی ایران در نزد افکار عمومی جهانی متمرکز ساخته است و در این میان فیلم­های آمریکایی به سان اسب معروف تروا، به بازیگری کلیدی برای تحقق این هدف و تاثیر گذاری بر اندیشه و تفکر کشورها و ملل مختلف تبدیل شده است.
پژوهش پیش رو از سویی به ریشه­های نزاع ایران و آمریکا می­پردازد و از سوی دیگر با تمرکز بر کارکرد سینما و هالیوود که به سان دو بال هسته­ای جنگ نرم آمریکا، تاثیرات بی­سابقه و مخربی بر کشورها و ملل مختلف از خود بر جای می­گذارد ابزارهای مورد استفاده در این جنگ را مورد بررسی قرار داده است. در این راستا نویسندگان مقاله  25 فیلم درام آمریکایی را که در فاصله­ی سال­های 1979 تا 2016 با موضوع تاریخ معاصر ایران و تاریخ قدیم امپراطوری آن بر روی پرده رفته­اند را مورد مطالعه و ارزیابی قرار داده­اند.
این پژوهش همچنین ارتباط میان هالیوود و هیمنه­ی (هژمونی) فرهنگی و سیاسی موجود در تولیدات ایدئولوژیزه شده، و نیز ارتباط میان آن و بازارهای مالی در زمینه­ی تجارت و رفاه طلبی ایدئولوژیزه شده را از نظر دور نداشته است و آمار و ارقام جامعی از میزان فروش و سود این فیلم­ها در گیشه­ی سینماهای جهان و خاورمیانه ارائه می­نماید. از دیگر سو نگارندگان، به نوع جهت گیری این فیلم­ها در انتخاب موضوعات و مضامین فرهنگی و سیاسی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران مانند: حمایت از تروریسم، نقض دمکراسی، و نقض حقوق بشر نیز توجه داشته­اند.
این پژوهش در پایان چشم انداز جامعی از جنگ نرم کنونی ضد ایران، ارائه و راهکارهای عمل گرایانه برای مواجهه با آن پیشنهاد می­دهد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Arts,Politics and Economy in Soft war against Iran

نویسندگان [English]

  • Mohammad Mohesn 1
  • Hovra Hoomani 2
1 Lebanese University
2 Lebanese University